Ostravská zoologická je tradičním a také úspěšným chovatelem těchto přežvýkavých sudokopytníků. Od jejího založení se zde narodily již desítky mláďat. Ostravská zoo řídí odbornou komisi českých a slovenských zoo pro jelenovité.
V současné době je naše kolekce jelenovitých zastoupena dvěmi menšími a dvěmi většími asijskými druhy. Jsou to sika vietnamský (Cervus nippon pseudaxis), muntžak malý (Muntiacus reevesi), jelen sibiřský (Cervus canadensis sibiricus) a jelen milu (Elaphurus davidianus). Výraznou rozmanitost zástupců čeledi jelenovitých dokládá i velikostní rozdíl mezi jelenem sibiřským dosahujícím hmotnosti i přes 500 kg a malým jelínkem muntžakem, který naopak váží v průměru 14 až 17 kg.
Víte, že...
... jelen milu a sika vietnamský byli v přírodě již vyhubeni a přežili jen díky chovu v zoologických zahradách
... jelen milu obýval bažinaté oblasti severní Číny a Mandžuska. K pobytu v takových oblastech je přizpůsoben značně roztažitelnými kopyty, které usnadňují pohyb na bahnité půdě. O jeho původu se vedou velké spory. Někteří zoologové se dokonce domnívají, že se jedná o křížence několika jihoasijských a východoasijských druhů.
...muntžak malý, ač domovem v jižní Číně, se dobře přizpůsobuje našemu klimatu. Ve Velké Británii žije volně a patří mezi tamní lovnou zvěř.