Ostrovy u hráze v teplých měsících obývá smíšená skupina lemurů kata (Lemur catta) a lemurů červenobřichých (Eulemur rubriventer) a vzácného lemura černého (Eulemur macaco macaco).
Na přírodním ostrůvku můžete pozorovat velkou skupinu madagaskarských poloopic lemurů vari. Tento druh má dva poddruhy, které se výrazně barevně odlišují. Jeden je zbarven černobíle (Varecia v. variegata) a druhý černočerveně (Varecia variegata rubra). Lemuři vari jsou typičtí svým velice výrazným křikem. Naše skupina je tvořena výhradně samci a slouží jako jakási genetická rezerva (skupina potencionálních ženichů) pro další zoologické zahrady.
Víte, že...
... ačkoliv lemuři obývají pouze Madagaskar (a některé přilehlé ostrovy, kam byli vysazeni člověkem), jsou nejrozmanitější skupinou primátů na Zemi (i dnes jsou stále objevovány nové druhy). Protože obývají pouze omezené území, jsou zároveň jedněmi z nejohroženějších - jejich přirozený domov - deštný prales je kácen a odlesňován pro zemědělské účely. Většina druhů lemurů tak přežívá jen v národních parcích a rezervacích a i přes ochranářské aktivity čelí vysokému riziku vyhubení ve volné přírodě.
...název lemur pochází z lemuros, což bylo v antickém Římě označení pro duchy zemřelých, ozývajících se za nocí silným křikem. Zřejmě tak připadaly prvním Evropanům, kteří vstoupili na Madagaskar, noční hlasy lemurů