Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z Indie pochází kriticky ohrožený makak lví (Macaca silenus) a ohrožený poddruh hulmana posvátného (Semnopithecus entellus hector). Hulmani jsou potravními specialisty. Hlavní složku jejich potravy tvoří listy různých druhů rostlin a je tomu přizpůsobena také stavba jejich žaludku (u nás mají rádi zvláště listy z maliní).

Madagaskarské poloopice lemury zastupují vzácné druhy: lemur kata (Lemur catta), a náš nejvzácnější chovanec lemur Sclaterův (Eulemur macaco flavifrons). Jedinečná madagaskarská příroda patří v současné době k nejrychleji mizejícím a řada původních druhů, včetně lemurů, je dnes na pokraji vyhubení.


Africké deštné pralesy jsou domovem nejpestřeji zbarveného obyvatele pavilonu mandrila (Mandrillus sphinx), poměrně výrazně zbarveného kočkodana Dianina (Cercopithecus diana diana) a našeho nejbližšího příbuzného šimpanze (Pan troglodytes).
Šimpanzi obývají ostrůvkovitě pralesní oblasti Afriky. Žijí v tlupách a vedle rostlinné potravy si pochutnají i na mase – dokáží společně ulovit i menší zvířata, např. jiné druhy opic či malé antilopy. Stejně jako ostatní druhy lidoopů (gorila a orangutan) patří mezi ohrožená zvířata. Příčiny ohrožení jsou ubývání jejich přirozeného prostředí, nelegální obchod a lov.

Víte, že...

... šimpanz umí ze všech zvířat nejlépe pracovat s nástroji, a to při získávání potravy nebo při obraně. Nástroje, kterými jsou stébla, klacíky a kameny, listy, používá nejrůznějším způsobem:  kamenem rozbíjí tvrdý ořech, kouskem dřeva se dostane pod slupku ovoce, větvičkou vybírá termity z termitiště…

 

Proto  připravujeme šimpanzům u nás v zoo spoustu aktivit, při kterých musí potravu hledat a používat svou zručnost. Např. do modelu termitiště umístěného ve venkovním výběhu dávají ošetřovatelé dobroty, jako ovocnou přesnídávku, jogurt s medem nebo tvaroh s marmeládou. Šimpanzi tyto pamlsky vydobývají pomocí klacíků.

 

Výběh šimpanzů

Kruhový výběh využívá šimpanzí skupina v teplejší části roku. Z pavilonu se do výběhu dostanou tunelem pod návštěvnickou cestou.

U téměř všech druhů chovaných primátů zaznamenala ostravská zoo významné chovatelské úspěchy, které jsou zejména v případě kočkodana Dianina a makaka lvího obzvláště cenné i v mezinárodním měřítku. Všechny tři druhy lemurů chová Zoo Ostrava jako jediná v republice.

hulman posvátný  lemur Sclaterův - samice  mandril šimpanz